Szabad a szavad! címmel tüntetést szervez a KecsUP Hírek szerkesztősége Kecskeméten június 2-án, amelynek célja kiállni a sajtó szabadsága mellett, egyúttal tiltakozni az Orbán-kormány által bevezetni kívánt „átláthatósági törvény” ellen. A hétfő délután 18:00 órakor kezdődő tüntetés mellett egy 24 órás nyitott szerkesztőségi demonstrációt is tartunk a főtéren, amelynek során hétfő déltől-kedd délig többek között élő podcast műsorra, sajtókerekasztal-beszélgetésre, politikusi fórumra, civil kerekasztalra és számos más, témába vágó programra várjuk az érdeklődőket.
Az Orbán-kormány hatalomféltő kényszercselekvéseinek egyik legújabb, antidemokratikus lépéseként bedobták „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslatot, amelynek központi eleme, hogy ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy ítéli meg, hogy egy szervezet tevékenysége veszélyt jelent az ország szuverenitására, akkor javasolhatja annak jegyzékbe vételét, ez pedig többek között azzal jár, hogy elveszik a jogosultságukat az 1%-os adófelajánlások gyűjtésére, majd minden lehetséges eszközzel igyekeznek ellehetetleníteni a munkáját, a fennmaradását.
A KORMÁNY MINDEN ESZKÖZT MEGRAGAD, HOGY A MARADÉK KRITIKUS HANGOKAT IS ELHALLGATTASSA.
Mi még hiszünk a demokráciában, a szólásszabadságban, ezért ezt sem hagyhatjuk szó nélkül. Jelenleg a KecsUP Hírek az egyetlen, nem közpénzen élősködő, objektív, ugyanakkor kritikus, független helyi hírportál, amelyből informálódhatsz azokról a dolgokról, amelyek közvetlenül (is) érintik az életed.
A TE SZAVAD IS SZABAD, GYERE EL A TÜNTETÉSRE ÉS HALLASSUK EGYÜTT A HANGUNK!
A tüntetés és a 24 órás demonstráció során egy gyűjtést is szervezünk a Tűzcsiholó Egyesület javára. Kihelyezett adománydobozokban tudtok hozzájárulni az Illésné Áncsán Aranka, vagy ahogyan a köztudatban ismerik, Anyácska által alapított egyesület küldetéséhez. A Tűzcsiholók célja, hogy az állami gondozásban felnövő szülők gyerekei már ne kerüljenek vissza az otthonokba, ezért sokrétű programmal segítik az ő társadalmi beilleszkedésüket, boldogulásukat. Egyik aktuális programjuk a családi tábor, ahová olyan, állami gondozásból érkező szülőket, gyerekeket visznek el, akiknek soha életükben nem volt még alkalmuk látni a magyar tengert. Adományaitokkal ehhez a nemes küldetéshez tudtok hozzájárulni.
A tüntetés mellett az alábbi programokra várunk mindenkit a 24 órás nyitott szerkesztőségi demonstrációnk alatt:
(A KecsUP hírek véleménypodcastja élőben jelentkezik a főtérről. Műsorvezetők: Balla Szilárd, Bajáki Zsanett)
(A tüntetés apropóját adó átláthatósági törvényt, a hazai sajtóhelyzetet, a törvény várható következményeit, a vidéki és az országos nyilvánosság helyzetét elemezzük helyi, vidéki és országos sajtóorgánumok képviselőivel együtt. Vendégek: Uj Péter (444.hu), Porcsin Zsolt (Debreciner),Szűcs Dániel (Szegeder), György Zsombor (Magyar Hang), Garaczi János (MTI egykori megyei tudósítója), Bajáki Zsanett (KecsUP Hírek). Meghívtuk a Kecskeméten dolgozó más médiumok vezetőit is (KTV-Hírös.hu, Petőfi Népe-Baon.hu, Keol.hu, Hírösvény), egyelőre Kozák Polett, a Kecskeméti Médiacentrum ügyvezető főszerkesztője válaszolt, hogy nem vesz részt a beszélgetésben.
A beszélgetés célja, hogy a kecskeméti politikai pártok képviselői újságírói moderálás mellett kifejthessék álláspontjukat a hazai és helyi sajtóhelyzetről, a nyilvánosság állapotáról, az átláthatósági törvénytervezetről, valamint annak várható következményeiről, amely érint kecskeméti média és civil szervezeteket is. Vendégek: Hódi Zsuzsanna (Mi Hazánk Mozgalom), Papp Géza Dávid (Magyar Kétfarkú Kutya Párt), Király József (Szövetség a Hírös Városért), Fehér János Zoltán (Második Reformkor), Siposné Bodrozsán Alexandra (DK), Lejer Zoltán (Jobbik). Természetesen kormánypárti képviselőket is meghívtunk, egyelőre nem kaptunk tőlük visszajelzést, részt vesznek-e a beszélgetésben.
(Ezt követően válogatás a közelmúlt legjobb független videóriportjaiból)
Gyere és készíts velünk szendvicseket, reggelizzünk, beszélgessünk közéleti, politikai, társadalmi, kulturális stb. kérdésekről!
(A város lakóinak üzeneteit olvassuk be egy mikrofonba, hogy kihangosítsuk ezeket a Városháza és a Médiacentrum számára.)
Vendégek: Illésné Áncsán Aranka (Anyácska), Oláh Ibolya nevelőnője, a Tűzcsiholó Egyesület elnöke.
NE NÉZZÜK TÉTLENÜL, AHOGY A DEMOKRÁCIA MARADÉKÁT IS LEÉPÍTI A KORMÁNY. TÁMOGASD A FÜGGETLEN SAJTÓ FENNMARADÁSÁT ÉS GYERE EL JÚNIUS 2-ÁN ÉS 3-ÁN A KECSKEMÉTI FŐTÉRRE!
A programváltoztatást jogát fenntartjuk!


A neves szakértő kétórás előadásában rengeteg érdekes adattal és elemzéssel szolgált Oroszországról, Putyinról és rendszeréről, az orosz társadalomról, az Ukrajna ellen indított háborúról, de szó esett a Balkánról, Trumpról és a Szovjetunió széteséséről is.
Sz. Bíró Zoltánt első körben arról kérdezte Falusi Norbert, a KecsUP Hírek újságírója, hogy vajon mennyire lehetett tudatos döntés Putyin részéről az ukrajnai háború. Sz. Bíró saját bevallása szerint is először azt gondolta, hogy egy ilyen lépés kifejezetten önsorsrontás lenne az orosz állam részéről, hiszen sem anyagilag, sem politikailag nem engedheti meg magának. A történész elmondása alapján azonban az orosz államfő erre rácáfolt, ahogyan azt Putyin háborúja című könyvében Sz. Bíró részletesen ki is fejti, hiszen kiderült, hogy a háború kirobbantása egy tudatos felkészülés eredménye, különös tekintettel a hadsereg felszerelkezésére, illetve a központi retorikára, amivel Putyin tematizálni kezdte az oroszoknak ezt a támadást.
Az est során természetesen a nézőközönségnek is lehetősége volt feltenni kérdéseket, melyek újabb témákat nyitottak meg a hatalmas tematikán belül. KecsUP Est sorozatunk tovább folytatódik, szeretettel várjuk olvasóinkat, követőinket és minden érdeklődőt a következő alkalomra, amiről részletesebben majd honlapunkon, vagy közösségi felületeinken tájékozódhatnak.

Márton András dobos, zeneszerző, valamint Bornai Tibor billentyűs, dalszövegíró és zeneszerző, a KFT (Korlátolt Felelősségű Társaság) zenekar tagjai voltak az április 9-ei KecsUP estünk vendégei. A zeneikonok nosztalgikus történetekkel, megható emlékekkel, régi barátok és zenésztársak megidézésével és mostani hétköznapjaik érdekességeinek elmesélésével szereztek vidám, megérintő perceket a kecskeméti CiVillában összegyűlt nézőseregnek.
A KFT Zenekar oszlopos tagjai ars poeticájukról úgy vallottak, hogy a rock-korszak szülötteiként unták már ezt a stílust, és valami olyat szerettek volna csinálni, ami megkülönbözteti őket a kortárs zenei palettán. Ez pedig be is jött, hiszen humoros, olykor groteszk, sokszor kétértelmű, mégis dallamos zenéjükkel egy csapásra robbantak be a hazai zeneiparba.
Van egy nagyszerű ötleted, amivel jobbá teheted Kecskemétet? Ne hagyd, hogy csak álom maradjon! Tanuld meg, hogyan szerezhetsz hozzá forrást! Várunk ingyenes online tréningünkön!
Minden kecskeméti civil szervezetet hívunk egy ingyenes tréningre, ahol megtudhatod, hogyan pályázhatsz közvetlen EU-s forrásokra, milyen hazai lehetőségek állnak rendelkezésedre és inspirálódhatsz nemzetközi jó gyakorlatokból. A tréning zárásaként egy interaktív workshop segít neked megalkotni saját projektötletedet.
Szervező: Áramlat Alapítvány
Helyszín: online
Időpont: 2025. január 30. 17:00
Jelentkezés: https://forms.gle/x1HwbHJiZUhDoEy78
Ne maradj le erről a kiváló lehetőségről, jelentkezz most: https://forms.gle/x1HwbHJiZUhDoEy78
Csütörtök este zajlott a KecsUP harmadik im/pro/kontra Vitaszínházi Estje a Bistro Mokamboban, amelynek résztvevői ezúttal a kecskeméti közbiztonságról, az állami egészségügy szerepéről és a politikai korrektség szabad véleménynyilvánításra gyakorolt hatásáról vitázhattak.
A már harmadik alkalommal megszervezett vitaszínházi est célja, hogy az érdeklődők aktuális, közérdekű, kibeszéletlen témákban ütköztethessék az érveket, ellenérveket. A témakörök bevezetéséül egy-egy színházi jelenetet láthattunk a Vastaps Társulat közreműködésével.
Mi is az a vitaszínház?
A vitaszínház egy interaktív színházi társasjáték. Célja, hogy kulturált és moderált formában teremtsen lehetőséget a résztvevőknek, hogy a legsúlyosabb társadalmi kérdésekről vitatkozzanak egymással és a meghívott szakértőkkel.
Közbiztonság, egészségügy és PC
Harmadik vitaszínházi estünk első témája a kecskeméti közbiztonság volt, ugyanis a közelmúltban több olyan esemény is történt, amely alapján az itt élők számára erős fókuszt kapott ez a terület. Állításunk pedig, amivel a résztvevők egyet érthettek vagy vitába szállhattak: Biztonságban érzem magam és az értékeimet a kecskeméti városi rendezvényeken.
A közelmúltban számoltunk be arról, hogy hatra nőtt a betöltetlen kecskeméti felnőtt háziorvosi praxisok száma, továbbá 2025. január 1-jétől már a Honvédkórházban sem lesznek járóbeteg-szakrendelések. Ehhez kapcsolódott második állításunk, amely szerint: Az állami egészségügy hiányosságait a magánorvosi ellátás igénybe vételével pótolom.
Harmadik állításunkkal a komment szekciókban, a közösségi oldalakon, hétköznapi ügyintézések során, sorozatnézéskor, vagy éppen egy vicc mesélésekor felbukkanó társadalmi jelenségre szeretnénk reflektálni. Ezért tettük azt az állítást, hogy: A politikai korrektség (PC) akadályozza a szabad véleménynyilvánítást.
Nézd meg az estről készült videót és gyere el a következő vitaszínházba, amit júniusban tartunk majd!


Múlt hét pénteken tartott előadást Bod Péter Ákos közgazdász az I. Gazdasági Kecsup-Esten a Hotel Három Gúnárban, ami iránt hatalmas volt az érdeklődés - még plusz székeket is kellett behozni vendégeinknek. A Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke hazánk gazdaságáról tartott előadást, majd beszélgetésre invitálta az esemény résztvevőit.
Bod Péter Ákos előadása annak ellenére is jó hangulatban telt, hogy az ország gazdasági helyzete a szakértő szerint sem ad felhőtlen vidámságra okot. Az este a GDP - amiben Magyarországot hivatalosan is megelőzte Románia - jelentőségének átbeszélésével kezdődött, ami bár fontos, azonban a közgazdász hangsúlyozta, hogy ennél az adatnál sokkal relevánsabb a reálbér, a fogyasztás, az életszínvonal és az egészség. Hozzátette, a magyar növekedési trend a térség átlaga alatti: az Európai Unióból csupán Horvátország, Szlovákia, Litvánia, Görögország és Bulgária vannak mögöttünk. Ami az adatokat illeti, Magyarország az EU gépezetében csak egy kis porszem - a szervezet GDP-jének csupán 1,1 százalékát tesszük ki.
Bod Péter Ákos beszélt arról is, hogy a magyar gazdaság az uniós átlagnál inflációsabb, energiaigényesebb és importfüggőbb is, így érthetetlen számára például az akkumulátorgyárakba történő hatalmas beruházás.
Gyengén állunk ezek mellett a lakossági fogyasztásban és az állampénzügyek hitelminősítői megítélésében is - a közgazdász úgy véli, hogy a magyar költségvetéssel mindig politikai játékot űznek, pedig az ország pénzéről van szó.
Az előadást követően egy beszélgetésre, illetve kérdezz-felelekre invitálta a közönséget, ahol igyekezett mindenkinek konkrét választ adni. Nagyon sokan voltak kíváncsiak az ország jövőjére, a legtöbben a reményt keresték, amire az MNB korábbi elnöke azt reagálta, hogy: "reménykedni mindig lehet". Véleménye szerint a gazdasági fejlődéshez határozott változások szükségesek az országban, Nagy Márton, Magyarország nemzetgazdasági minisztere pedig hamis, megvalósíthatatlan ígéreteket tesz.
Köszönjük mindenkinek, aki eljött, találkozzunk a következő Kecsup-Esten is!


Szívesen gondolkoznál közösen közéleti, szociális, gazdasági és egyéb témákon? Szeretsz beleszólni abba, ami Téged is érint? Megosztanád a véleményed? Meghallgatnád másokét? Akkor gyere el a kecsup.hu második vitaszínházi estjére, ahol aktuális, közérdekű, kibeszéletlen témákban ütköztetjük az érveket, ellenérveket!
Mi is az a vitaszínház?
A vitaszínház egy interaktív színházi társasjáték. Célja, hogy kulturált és moderált formában teremtsen lehetőséget a résztvevőknek, hogy a legsúlyosabb társadalmi kérdésekről vitatkozzanak egymással és a meghívott szakértőkkel.
Tehát, látni fogsz egy-egy rövid színházi jelenetet, ami az adott témákra épül. A színházi jelenetek által felvetett fontos társadalmi kérdéseket (pl. emberi jogok, migráció, függőség, másság, szexualitás, oktatás stb.) a résztvevők a moderátor(ok) által – többnyire eldöntendő kérdésekkel – provokált vita keretében vitathatják meg egymással. Azaz a témák kapcsán teszünk egy-egy eldöntendő állítást (ezeket lentebb olvashatod), neked pedig kezdésként el határoznod, hogy az igen, vagy a nem oldalon foglalsz állást. Ezt követően indul meg a moderátor által vezetett vita, ahol mindenki (önkéntes jelentkezéssel) kifejtheti az álláspontját, érvelhet, megpróbálhatja meggyőzni a „másik tábort”. A vita során bármikor megváltoztathatod az álláspontod és csatlakozhatsz a szemközti csapathoz.
Nézd meg az első vitaszínházi estünkről készült videót!
A kecsUP múlt héten Varsóban járt, ahol magyar és lengyel vidéki újságok találkoztak, hogy egy három napos szakmai konferencia keretein belül megosszák tapasztalataikat, kihívásaikat, terveiket a független vidéki újságírás helyzetével kapcsolatban.
A legszembetűnőbb különbség, ami megkülönbözteti a lengyel és a magyar városok nyilvánosságát, a lengyel nyelvű nyomtatott helyi újságok jelenléte Lengyelországban. Kecskemét utcáin újságos standot sem találni már, nemhogy helyi tematikájú, megvásárolható független printet.
Ennyire ne volna nyitottság a kecskemétiekben egy magukról, s a városi ügyeikről szóló lap iránt, amiért hetente néhányszáz forintot hajlandóak volnának fizetni? A kérdést sokan reménytelen kézlegyintéssel intézik el, és vágják rá, hogy a nyomtatott média nemcsak Magyarországon, hanem a világon mindenhol haldoklik.
A lengyelországi vidéki városokban szabadon író újságírók is félve közelítenek az előttük álló kihíváshoz, azonban a nyomtatott újságok csökkenéséről szóló diskurzusban, nem a végről beszélnek, hanem csupán a csökkenésről. És ez nem az újságíró játéka a szavakkal, vagy szépítése az elkerülhetetlennek.
A hetente megjelenő Gazeta Radomszczańska 24-30 oldalas papír újság az 50 ezres lakosú dél-lengyelországi Radomsko városban. A lapot 1992 óta nyomtatják és csak 2019-ben indult el az online verziója, ahol a megjelent írások teljes egészében csak előfizetéssel érhetők el. A lengyel városokban is bevett forma – ahogy Magyarországon és Kecskeméten is-, hogy az önkormányzatok ingyenesen terjesztenek printet, csakhogy emellett működnek független, a városházi politikai kontroll nélküli nyomtatott helyi lapok is.
A magyarok turisták számára ismert Katowice és Krakkó között fekvő Trzebine településen hetente kerül az újságárusok asztalára a Przelom lap. Nyomtatott verziója 1990 óta működik, és elmondásuk alapján kiemelten fontos a lapeladásukban, hogy helyben a trafikosokkal szoros kapcsolatokat ápolnak. A pomerániai, gdanski központú Zawsze Pomorze bevételének egy jelentős részét az eladott lapszámokból számolja el. Emellett a másik fontos bevételi forrásuk a piaci és vállalkozói hirdetésekből származik. Kulcsfontosságú ez a független újságok napi működtetésében.
Új rovatának bemutatkozójaként és a közbeszéd megreformálásának nem titkolt vágyával szervezte meg első vitaszínházi estjét a Kecsup.hu pénteken este a Hunyadivárosi Közösségi házban, amelyre – a havas, fagyos idő ellenére is – szép számban ellátogattak az érdeklődők.
A program célja kettős volt, a szervezők egyrészt ezzel a rendezvénnyel szerették volna felhívni a figyelmet legújabb Peremhelyzetek, sorsok címmel indult rovatuk tartalmaira, amelyek átélhetőbb, kézzelfoghatóbb és befogadhatóbb közelségbe hozzák a köztünk kisebbségben, elnyomásban, megkülönböztetésben, nélkülözésben élő helyi vagy régióbeli embereket, csoportokat. A rovat cikkei emellett rávilágítanak szélsőséges, kezeletlen, periférián felbukkanó problémákra, kiemelve a jó módszereket, példamutató életutakat, és a lehetséges helyi vagy külföldi megoldásmintákat.
A rendezvény megvalósításához választott vitaszínházi forma pedig azt a célt szolgálta, hogy a kecsup.hu által felszínre hozott, sokakat érintő társadalmi témákat egy interaktív színházi társasjáték keretein belül vitathassák meg a résztvevők, megteremtve ezzel egy egészséges, érveken és egymás tiszteletén alapuló vitakultúrát.
A kecsup.hu első vitaestjének két témakörét a Vastaps Társulat rövid jelenetei vezették fel, ezt követően pedig Sárosi Gábor, rendező, drámapedagógus moderálása mellett zajlottak a viták, amelyek során az alábbi két állítás igazságát keresték a jelenlévők:
Szívesen gondolkoznál közösen közéleti, szociális, gazdasági és egyéb témákon? Szeretsz beleszólni abba, ami Téged is érint? Megosztanád a véleményed? Meghallgatnád másokét? Akkor gyere el a kecsup.hu első vitaszínházi estjére, ahol legfrissebb, Peremhelyzet, sorsok rovatunk két témájával kapcsolatban ütköztetjük az érveket, ellenérveket!
„Az államnak jogában áll kontrollálni a kiskorúak számára elérhető tartalmakat?!”
„Nem a civilek feladata segíteni egy közintézmény tárgyi feltételein?!”
Szóval, ez a két téma január 19-én, de mi is az a vitaszínház?
A vitaszínház egy interaktív színházi társasjáték. Célja, hogy kulturált és moderált formában teremtsen lehetőséget a résztvevőknek, hogy a legsúlyosabb társadalmi kérdésekről vitatkozzanak egymással és a meghívott szakértőkkel.
Hogyan zajlik, mire készülj?
Tehát, látni fogsz egy-egy rövid színházi jelenetet, ami az adott témákra épül. A színházi jelenetek által felvetett fontos társadalmi kérdéseket (pl. emberi jogok, migráció, függőség, másság, szexualitás, oktatás stb.) a résztvevők a moderátor(ok) által – többnyire eldöntendő kérdésekkel – provokált vita keretében vitathatják meg egymással. Azaz a témák kapcsán teszünk egy-egy eldöntendő állítást (ezeket már fentebb olvashattad), neked pedig kezdésként el határoznod, hogy az igen, vagy a nem oldalon foglalsz állást. Ezt követően indul meg a moderátor által vezetett vita, ahol mindenki (önkéntes jelentkezéssel) kifejtheti az álláspontját, érvelhet, megpróbálhatja meggyőzni a „másik tábort”. A vita során bármikor megváltoztathatod az álláspontod és csatlakozhatsz a szemközti csapathoz.
Program:
18:00-18:15 Bemutatkozás, peremhelyzetek rovat ismertetése
18:15-18:30 Első téma színházi jelenete
18:30-19:10 Első téma vitája
19:10-19:30 SZÜNET
19:30-19:40 Második téma színházi jelenete
19:40-20:20 Második téma vitája
20:20-20:30 Összegzés, zárás, kötetlen beszélgetés
A belépés ingyenes, a vélemény szabad, a vita kötelező!